Muzikos galia: nėštumo metu niūniuota daina pravers kūdikiui gimus

Muzikos terapija nėščiosioms

Nustatyta, kad penkių mėnesių amžiaus vaisius mamos įsčiose jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavimas, vidaus organų skleidžiami garsai jam susilieja į vientisą ritmingą muziką. Kūdikio kalbinimas ir dainavimas jam, nors ir dar negimusiam, palankiai veikia jo vystymąsi, o būsimai mamai padeda atsipalaiduoti – tuo įsitikinusi muzikos terapijos magistrė Nadežda Kiseliova-Žukovska.

Muzikos terapija nėščiosioms, veda Nadežda Kiseliova-ŽukovskaMuzika veikia dar negimusio kūdikio būsimus gebėjimus.

Muzikos terapijos sričių yra daug, kiekviena turi savų tikslų. „Muzikos terapija nėščiosioms stiprina emocinį mamos ir būsimo vaiko ryšį, skatina harmoningą vaiko vystymąsi ir augimą, teigiamai veikia kūdikio sveikatą, intelektinius, muzikinius bei kūrybinius gebėjimus, – užsiėmimų privalumus vardina Nadežda Kiseliova-Žukovska. – Gimus vaikučiams yra pastebima, kad tokie vaikai yra gerokai pažangesni įvairiose srityse, talentingesni ir gabesni, nes jų smegenys lavinamos dar iki gimimo. Ne mažiau svarbu ir tai, kad šie užsiėmimai teigiamai veikia nėščiųjų savijautą, harmonizuoja vidinę būseną, jos labiau atsipalaiduoja, įsiklauso į vykstantį procesą, ima labiau pasitikėti savimi“.

Harmoningas pasiruošimas

Užsiėmimų metu naudojama vokalinė ir instrumentinė improvizacija,  muzikos klausymo, dainavimo, muzikinio kūdikio kalbinimo, kvėpavimo ir relaksacijos su muzika metodai. „Iš pradžių darome atsipalaidavimo ir kvėpavimo pratimus, kurie padeda mamai nurimti, atsipalaiduoti, sumažina įtampą (ypač jei ji vis dar dirba), nuteikia bendravimui su vaikeliu. Subtiliai ir švelniai jam grojama įvairiais muzikos instrumentais, jis kalbinamas balsu, kuomet dainuojama, bei mintimis, o kartu ir tyriausiais jausmais. Vaikelis ir mama yra viena. Juos jungiantys išgyvenimai, šviesūs, kupini meilės – prasmingi abiems. Savo meilę mamos gali išdainuoti kūdikiui dainuodamos būtent jam sukurtą lopšinę. Mokslininkai nustatė, kad įsčiose kūdikis girdi muzikos instrumentų vibraciją, jis reaguoja į garsus, sklindančius iš aplinkos, geba juos įsiminti bei atpažinti, mėgautis muzika“, – tvirtina N. Kiseliova-Žukovska.

„Taip pat užsiėmimų metu atliekami kūrybiškumo, vaizduotės, intuicijos lavinimo pratimai ir žaidimai, kurie padeda suformuoti tėvystei reikalingus įgūdžius, taip pat skatina teigiamą požiūrį į kūdikį, gimimą, gimdymą, mamos įgauna pasitikėjimo savimi, harmoningai pasiruošia naujos gyvybės atėjimui“, – sako muzikos terapeutė.

Praktika namuose

Muzikos terapijos specialistė teigia, kad kūdikiui mamos balsas turi ypatingą prasmę. Dar būdamas įsčiose jis įsimena garsus: pasisveikinimo dainelę ar lopšines, kalbinimą ar grojimą muzikos instrumentais. Šie garsai jam padeda atsipalaiduoti, nurimti ir po gimimo. Juk būna, kad skauda pilvuką, vaikas sunkiai užmiega ar yra kitų situacijų, kuriose, išgirdęs mamos dainavimą, kūdikis nusiramina.

„Užsiėmimuose skatinu mamas tęsti muzikos klausymąsi bei aktyvų muzikavimą namų aplinkoje. Tuomet jau gali prisijungti ir tėtis, kuris taip pat gali dainuoti, kalbinti, glostyti pilvuką, laukti atsakymo. Užsimezgęs artimas emocinis ryšys teigiamai veikia vaiko emocinę raidą: gimsta pasitikėjimas aplinka, saugumo jausmas, kurie yra baziniai sėkmingam kūdikio augimui, jo fizinių, pažintinių, socialinių gebėjimų vystymuisi“.

Lengvesnis gimdymas

Nadežda Kiseliova-Žukovska sako, kad užsiėmimų metu mamos gali gryninti ryšį su aplinka, su vaikeliu, nes muzikavimas iškelia ir asmeninę vaikystės patirtį, santykius su tėvais, padeda juos labiau suvokti bei harmonizuoti. „Tai yra grupiniai užsiėmimai, tačiau dalyvių palyginti nedaug: 10–12 moterų vienoje grupėje. Moterys ne tik muzikuoja, bet ir dalinasi savo patirtimi, jausmais, patiria bendrumo jausmą. Muzikinių improvizacijų metu ateina sprendimai, suvokimas, kaip gali būti išspręsta ir kitaip suprasta viena ar kita problema. Tai veikia santykį su vaikučiu ir aplinkiniais. Relaksacijos ir kvėpavimo pratimai su muzika leidžia įsiklausyti į save, savo pojūčius, atsipalaiduoti, o kai mažiau įtampos ir streso, daugiau įsiklausymo ir pasitikėjimo, greičiau ir lengviau gimdoma“, – sako muzikos terapijos specialistė.

Spausdinta: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/sveikata/muzikos-galia-lengvesnis-gimdymas-ir-ramesnis-kudikis-1028-856188